Звіт  за 2022 рік                                  

щодо діяльності Інституту реабілітації осіб  з вадами психофізичного розвитку імені Януша Корчака

            Інститут реабілітації осіб з вадами психофізичного розвитку імені Януша Корчака створений у 1989 році вже на протязі багатьох років працює спільно з комунальною установою «Центр реабілітації осіб з вадами психофізичного розвитку» під «єдиним дахом», а цей дах об’єднує                         сім відділень установи, які розташовані в різних районах міста: два                             в Суворовському, три в Малиновському, соціальний гуртожиток в Київському районах  та амбулаторне відділення ранньої реабілітації одночасно в трьох будівлях: на Івана та Юрія Лип,3-А, Ак.Сахарова,30/1 і Космонавтів,27/1.

Інститут реабілітації ім.Януша Корчака має статус – благодійної неприбуткової організації, діє у відповідності до Закону України                         «Про благодійну діяльність та благодійні організації», Конституції України, чинного законодавства України на основі безповоротної фінансової допомоги, благодійних внесків та гуманітарної допомоги.

            Вже понад тридцять років наша організація здійснює різні програми допомоги найбільш незахищеній категорії осіб з інвалідністю, а саме дітям, молоді, особам зрілого віку з особливими потребами, а також їх родинам, зміст яких є здійснення благодійної діяльності у сфері соціальної, виховної, освітньої, побутової, медичної та матеріальної допомоги. Також це:  надання психолого-медико-педагогічної допомоги особам з вадами психофізичного розвитку всіх вікових груп на базі реабілітаційного центру; допомога на дому патронатним особам з інвалідністю психофізичного профілю.

               За час своєї діяльності Інститут надав соціальну допомогу                     десяткам тисячам дітей і дорослих з розумовою відсталістю, ДЦП, аутизмом та іншим формам органічних уражень і функціональних розладів центральної нервової системи.

З березня 2022 року, у зв’язку із введенням в Україні  воєнного стану,               в діяльності Інституту реабілітації відбулися  зміни: деякі працівники та підопічні покинули межи країни або Одеської області, декілька  місяців працівники Інституту не надавали реабілітаційних послуг, але у цей час усі зусилля були спрямовані на підтримку тих, для кого сьогодення є неможливим без сторонньої допомоги, родинам, які залишилися в місті (у тому числі із групи соціального патронату), переселенцям та біженцям, які опинилися у скрутному становищі.

Так, за звітний період 2022 року було отримано благодійної допомоги на загальну суму – 1 млн.831 тис.грн., з яких:

  • благодійних внесків  від  фізичних та юридичних осіб на                                     суму  1 млн.394тис.грн.  та благодійної натуральної допомоги на суму                    – 436,9  тис. грн.  у вигляді: медикаментів, матеріалів медичного призначення, предметів туалетної та особистої гігієни, підгузок; електрогенератора інвекторного;  2-х кондиціонерів; багатофункціонального пристрою; а також: потужного електрогенератора від Міжнародного благодійного фонду на честь Покрови Пресвятої Богородиці (фонд Вадима Новинського).  

Була організована та щомісяця видавалась  різноманітна гуманітарна допомога у вигляді продуктів харчування, дитячого харчування, засобів особистої гігієни, ліків, речей.

За власний рахунок Інститутом було придбано продуктів харчування на суму – 62,0 тис.грн. для формування продовольчих наборів для малозабезпечених та багатодітних родин вихованців і підопічних                             КУ «ЦРОВПР», біженців та переселенців. Це овочева продукція, продукти харчування першої необхідності: цукор, рис, борошно, олія соняшникова, гречка, геркулес, макаронні вироби  тощо. Всього було сформовано та видано понад 600 продовольчих наборів.

Також, були сформовані понад 170 продовольчих наборів за рахунок благодійної  допомоги, отриманої від БО «Lindt @ sprugli» (Німеччина)                  у вигляді шоколадних наборів для вихованців та підопічних КУ «ЦРОВПР» на загальну суму 54,0 тис.грн.; від Благодійного Фонду «Милосердя Віктор»                   у вигляді наборів солодощів та фруктів  на суму 6,0 тис. грн.

У зв’язку із збільшенням цін на продукти харчування,  пов’язаних із введенням воєнного стану, та відмову постачальників відпускати товари            за цінами, зафіксованими  у тендерних договорах, складених напередодні, Інститутом реабілітації було надано благодійну допомогу  у вигляді продуктів харчування (яйця курячі, овочі) для приготування їжі вихованцям                              та підопічним  КУ «ЦРОВПР» на загальну суму 20,8 тис. грн.

За допомогою Інституту 20 підопічних Центру реабілітації, які особо потребують підтримки у зв’язку із тяжкими вадами, вже на протязі багатьох років отримують продуктові набори від Благодійного Фонду «ЦИАЦАН»          (у цьому році на загальну суму 68,2 тис. грн.).

Завдяки багаторічним партнерським зв’язкам із закордонними організаціями, які працюють у цій галузі, такими як БФ «Друзі доктора Фридриха Джозефа Гааза» (Німеччина)  вихованці та підопічні Центру реабілітації отримали життєвонеобхідні медикаменти, предмети особистої гігієни, підгузки та матеріали медичного призначення  на  суму 162,1 тис.грн.  

Понад 400 родин вихованців та підопічних, біженців та переселенців, багатодітних родин, які мають дитину або особу з інвалідністю, отримали необхідну допомогу.

За власні кошти Інституту придбано та передано Центру реабілітації:

– водонагрівач, шафу електричну, 2 душових бокси, плиту газову, балон газовий 2 одиниці на загальну суму 40,9 тис.грн.

– сплачені послуги Інтернет  для передачі даних через систему Інтернет на загальну суму 15,9 тис. грн.

сплачено навчання співробітників КУ «ЦРОВПР» з протипожежної безпеки на загальну суму 5,7 тис. грн.

проведено повірку лічильників на загальну суму 8,7 тис. грн.

проведено монтаж кондиціонерів у приміщеннях  відділень Центру реабілітації за адресами: вул. Махачкалинська,10 та вул. Івана та Юрія            Лип, 3-А на загальну суму 7,2 тис.грн.

– для запобігання руйнуванню будівлі внаслідок попадання дощової води у приміщення кухні відділення Центру за адресою: вул. Ак.Сахарова,30/1 було виготовлено і встановлено металевий піддашок на суму 40,5 тис.грн.

         Центр реабілітації має два басейни, які використовуються одночасно Інститутом та Центром для реабілітації та проведення  занять з оздоровчого плавання. Басейни  розташовані у відділеннях за адресами: на вул.Івана               та Юрія Лип,3-А та вул.Ак.Сахарова,30/1.

За звітний період 2022 року було сплачено за послуги з профілактичного та технічного обслуговування цих басейнів на  суму 106,5 тис.грн.

До реабілітаційних заходів, які надаються в Інституті, включені послуги з іпотерапії (верхівкова їзда), яка є важливою складовою комплексу реабілітаційних заходів, що надаються дітям з інвалідністю та дітям групи ризику щодо отримання інвалідності. Доведено практикою,  що іпотерапія позитивно впливає, як на моторний розвиток дітей з обмеженими можливостями, так і на поведінкові навички, інтелектуальний розвиток,                а також на  загальне оздоровлення дитини. Так, на  корм для коней, які задіяні  у реабілітаційному процесі з іпотерапії  було використано 11, тис.грн.

             За участю Інституту розроблено декілька постійно діючих  проектів, які є доступними  для інтеграції осіб з інвалідністю у суспільство, це:

  1. Постійно діюча пральня при відділенні навчально-виробничих майстерень, де працевлаштовані повнолітні особи з інвалідністю  надають послуги з прання білизни малозабезпеченим та соціально-незахищеним громадянам, які перебувають на обліку в територіальних центрах соціального обслуговування населення (в пральні працюють 2 особи  з інвалідністю під керівництвом майстра з трудового навчання).

Для надання цієї послуги у 2022 році було укладено договір між Інститутом реабілітації та Департаментом праці та соціальної політики ОМР  на суму  209,7 тис.грн.

Аналогічний договір на 2022 рік  укладено між Інститутом реабілітації  та КУ «Центр реабілітації осіб з вадами психофізичного розвитку»                                         на суму 36,0  тис.грн.

Всього відшкодування по наданню послуги прання  за 2022 рік склали  245,7 тис.грн.

(Відшкодування за надані послуги здійснюється на підставі рішення Одеської міської ради від 24.12.2020 року № 19-VIII «Про затвердження Міської цільової програми надання соціальних послуг та інших видів допомоги вразливим верстам населення міста Одеси на 2021-2023 роки»).

2.Триває реалізація проекту «Теплиця», в ході якого проходить організація і навчання групи підопічних відділення навчально-виробничих майстерень роботам з посадки та догляду за зеленими насадженнями, вирощеними у теплиці.

3.Продовжується надання допомоги підопічним, які мешкають, у відкритому               в грудні 2013 року Інститутом реабілітації, – першому в Україні соціальному гуртожитку європейського зразка для підтримуючого проживання дорослих осіб з обмеженими можливостями за адресою: вул.Ген.Петрова,8.

        У гуртожитку в даний час мешкає 14 осіб, маючих інвалідність з дитинства, з яких 4 особи – сироти, а 3 особи з малозабезпечених неповних сімей.  Гуртожиток  фінансується за рахунок коштів міського бюджету та є структурним підрозділом КУ «ЦРОВПР»,  підопічні знаходяться на частковому державному утриманні, в межах установи забезпечені комфортними умовами проживання, соціальним та медичним супроводом, працевлаштовані у Центрі реабілітації та закріплені за  відділенням навчально-виробничих майстерень. Підопічні користуються безкоштовними транспортними послугами та можливою фінансовою допомогою Інституту реабілітації.

Так, в 2022 році Інститут сплатив за послуги кабельного телебачення та послуги  Інтернет ТК ТОВ «Чорне море», для  дозвілля та відпочинку підопічних відділення  3,6 тис. грн.

Одним із напрямків надання Інститутом допомоги Центру реабілітації – є допомога у транспортуванні підопічних та вихованців, а саме: п’ять пасажирських мікроавтобусів  привозять вихованців  у Центр та увечері відвозять додому.  За необхідністю транспорт  надається підопічним відділення соціального патронату для соціального супроводження, використовується для проведення спеціалізованих медичних обстежень             до лікувальних закладів міста.

Автотранспорт переданий Центру реабілітації  Інститутом на підставі договору позики. Зараз автопарк Інституту складається з 7  автомобілів.

На послуги, пов’язані з автотранспортом, використано – 110,9 тис. грн.,  з яких: 37,2 тис. грн на ремонт пасажирських мікроавтобусів  та 73,7 тис.грн. на придбання паливно- мастильні матеріали (бензин та дизельне паливо).

  В даний час штат співробітників Інституту становить 21 особу                              з фондом заробітної плати 724,2  тис.грн. на рік. За рік нараховано та перераховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  у сумі 183,1 тис. грн.

         Загальні витрати Інституту реабілітації за рік склали 834,6 тис. грн.

          На власні (адміністративні) потреби Інтитутом використано 182,3 тис.грн., що не перевищує 20 відсотків доходної частини, це витрати на системне обслуговування обчислювальної техніки, витрати на зв’язок, плата за розрахунково-касове обслуговування, витрати на заробітну плату бухгалтера та юриста, поштові витрати, представницькі витрати.

Також у 2022 році за рахунок благодійних внесків Інститутом реабілітації була надана фінансова допомога на суму 34,4 тис.грн.,  а саме:             на планове лікування підопічних соціального гуртожитку; відшкодування коштів на придбання лікарських засобів підопічним відділення працетерапії, відділення соціальної та психолого-педагогічної реабілітації, групи соціального патронату; на термінове лікування повнолітнім особам                          з інвалідністю тощо.

             Інститут має багаторічні партнерські зв’язки із закордонними організаціями, які працюють у цій галузі, це: Національна німецька Ліга Допомоги особам з розумовою відсталістю LEBENSHILFE, Асоціація товариств допомоги особам з інвалідністю  з інтелектуальною недостатністю ADAPEI AM (Франція), БФ «Друзі доктора Фридриха Джозефа  Гааза» (Німеччина) та деякі інші.

У травні 2022 року, коли за кордон та межи Одеської області виїхало понад 60 родин з дітьми-вихованцями та 22 повнолітніх підопічних установи, адміністрація і працівники Інституту проводили певну роботу, а саме: допомагали родинам з виїздом, транспортуванням за межи міста та країни, вели перемови із партнерами Інституту, представниками Німеччини, щодо устрою родин на проживання, надавали психологічну підтримку                               у телефонному режимі, допомагали транспортом, працювали на залізничному вокзалі, відправляли та зустрічали переселенців та біженців, допомагали                 з речами, продуктами харчування, ліками.

За минулий рік була надана вся можлива допомога понад 80 родинам внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та родинам біженців, які мають інвалідність або дитину з інвалідністю.   

Інститут є дійсним членом  Всеукраїнської громадської організації „Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю та осіб з інтелектуальною недостатністю”, яка об’єднує більш 120 подібних організацій зі всієї країни.    ВГО „Коаліція” в свою чергу є дійсним членом  Національної Асамблеї осіб         з інвалідністю України.

Зараз можна впевнено сказати, що Інститутом створена та успішно реалізована потужна модель сучасного реабілітаційного закладу, в якому вирішується більшість основних проблем реабілітації осіб з інвалідністю                    з розумовою відсталістю.

   І сьогодні, у  буремні часи складних випробувань для нашої держави,           як ніколи важливою є  єдність наших з вами зусиль  у підтримці тих, для кого сьогодення є неможливим без сторонньої допомоги.

    У час, коли фінансові та матеріальні можливості родин значно зменшилися, а ціни на ліки, продукти харчування першої необхідності та речі значно зросли, ми  продовжуємо працювати, вишукувати спонсорів та меценатів для організації та надання  такої життєво необхідної допомоги особо потребуючим мешканцям України.

      А для адміністрації та працівників Інституту реабілітації надання допомоги та  процес подолання разом з підопічними складних життєвих умов та ситуацій –  це щоденна кропітка робота.   

      Це шлях, який ми усвідомлено обрали в своєму житті, як особливу місію. Тому ми всі охоче ділимося своєю добротою.  Ми з радістю                               і відкритими серцями додаємо свою краплину  у  цю потрібну  спільну справу.

     Впевнені, що разом ми зможемо подолати трагічний період воєнних подій, опікуючись всіма, для кого, як повітря, важлива зараз простягнута рука допомоги.

Адміністрація Інституту реабілітації імені Януша Корчака