І.Загальні дані

Інститут реабілітації осіб з вадами психофізичного розвитку імені Януша Корчака є неприбутковою благодійною організацією. Інститут було створено 1989 року Одеським Фондом соціальної допомоги населенню ім.д-ра Фрідріха Гааза.

Головна мета діяльності Інституту – допомога дітям, людям з порушеннями психофізичного розвитку та членам їхніх родин.

Від самого заснування Інституту було визначено курс на галузь життєдіяльності соціуму, яка вимагала якісних змін: оновленого, більш гуманістичного та системного підходу до проблеми надання допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими потребами, та вже дорослим людям, які, як правило, не могли бути  реалізованими у соціумі, у суспільному житті.

Основні завдання залишаються незмінними від створення Інституту реабілітації по теперішній час: захист та лобіювання прав на рівні можливості осіб з особливими потребами (дітей та дорослих), а також допомога членам їхніх родин шляхом створення, упровадження та розповсюдження сучасної системи реабілітації, створення пілотних структур для її реалізації, розширення знань та підвищення кваліфікації працюючих у цій сфері спеціалістів, державних службовців та широких верств населення.

У червні 2019 року Інституту реабілітації імені Януша Корчака виповнилося 30 років. Протягом усього цього часу діяльність Інституту була платформою для упровадження в м.Одеса та області прогресивної європейської моделі реабілітації дітей з інвалідністю та їхнього подальшого професійного супроводу на протязі житті, а також реплікації цієї сформованої системи надання реабілітаційної допомоги по всій Україні.

Втілені у життя за період плідної 30-річної роботи Інституту проекти та напрямки діяльності повноцінно функціонують і сьогодні.

Інститутом реабілітації імені Януша Корчака було виконано більше 7 міжнародних проектів, які отримали високу оцінку зарубіжних експертів.

Було надано різноманітну допомогу більш ніж 20 тисячам дітей та дорослих з інтелектуальною недостатністю, ДЦП, аутизмом та іншими формами органічних поразок та функціональних  розладів ЦНС.

Також значущим була участь у правозахисній діяльності та розробці змін і доповнень до законопроектів спільно з ВОО «Коаліція захисту прав осіб з інвалідністю внаслідок інтелектуальних порушень».

Здійснювалась розробка та публікація методичних матеріалів, організація тематичних навчаючих семінарів з різних питань реабілітації, навчання та виховання дітей з порушеннями розвитку, надання соціальної підтримки та супроводу, профілактики інвалідізації, з питань права та юридичної підтримки.

За підтримки Інституту реабілітації імені Януша Корчака у місті Одеса та районних центрах Одеської області було створено реабілітаційні центри, центри ранньої реабілітації, професійного навчання. Інститут продовжує надавати допомоги за запитами у навчанні та підвищенні кваліфікації співробітників даної категорії установ, у забезпеченні їх навчальними посібниками.

Інститут також виступив першопрохідником у галузі інтегрованого навчання та освіти у дошкільному середовищі. Завдяки пілотному проекту Інституту така форма організації дошкільного розвиваючого середовища  для дітей з особливими освітніми потребами у колективі нормотипічних дошкільників плідно функціонує на базі реабілітаційного комплексу.

Інститут імені Януша Корчака завдяки своїй важливій життєстверджуючій для осіб з інвалідністю місії привернув до співробітництва зарубіжних партнерів, які протягом багатьох років надають підтримки у рамках розроблених проектів. Такими партнерами є Національна німецька ліга допомоги особам з розумовою відсталістю  LEBENSHILFE, Асоціація товариств допомоги особам з інвалідністю внаслідок інтелектуальної недостатності  ADAPEI AM (Франція), Товариство друзів доктора Ф.Гааза (Німеччина) та інші.

Фундаментально значущим для нашого міста у галузі надання допомоги дітям з інвалідністю стало створення 2000 року на базі Інституту комунальної установи «Міський базовий центр ранньої соціальної реабілітації дітей-інвалідів», в даний час це комунальна установа «Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку».

2001 року Інститутом було укладено договір про співробітництво з КУ «Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку», метою якого є організація комплексної реабілітації, соціальної адаптації осіб з недоліками психофізичного розвитку та соціальної підтримки членів їхніх родин.

На сьогоднішній день діяльність Інституту та Центру реабілітації настільки тісно переплетено, що благодійна організація та комунальна установа становлять єдиний потужний реабілітаційний комплекс із розвиненою структурою підрозділів, які розташовано у різних районах міста: Хаджибейському  (кол.Малиновський), Пересипському (кол.Суворівський) та Київському.

Щоденно у рамках денного перебування проходять реабілітацію близько 250 вихованців, з яких 139 дітей дошкільного та шкільного віку знаходяться у групах, де передбачено корекційно-розвиваюче навчання, 55 повнолітніх підопічних – у відділенні навчально-виробничих майстерень, 14 підопічних – у відділенні трудотерапії, 24 вихованця з тяжкими формами інвалідності знаходяться в умовах спеціалізованого супроводу у відділенні денного перебування для осіб з тяжкими формами інвалідності; 15 хлопців та дівчат проживають у соціальному гуртожитку, 41 людина з інвалідністю знаходиться на соціальному патронаті, з них 10 дітей та 31 повнолітня людина.

В інтегрованих групах здійснюється навчання 40 хлопців та дівчат дошкільного віку, з яких 16 дітей мають особливі освітні проблеми. Черга на вступ до групи інтегрованого навчання становить 66 дітей.

Окрім того, 2019 року більше 200 дітей щоденно отримували комплексну реабілітаційну допомогу амбулаторно. Усього консультативну допомогу та курс реабілітаційних послуг отримало більш ніж 800 сімей; до амбулаторного відділення Центру зараховано 521 дитину (на 22% більше, ніж 2018 року), у тому числі 211 дітей з інвалідністю та 310 дітей групи ризику (на 44% більше, ніж 2018 року). Надано 850 консультацій родинам, що звернулись до амбулаторного відділення ранньої реабілітації та медичного супроводу (на 36,2% більше, ніж 2018 року).

Інститут брав безпосередню участь у створенні усіх 5 відділень КУ «ЦРЛОПР». Так, у червні 2019 року було відкрито відділення денного перебування для осіб з тяжкими формами інвалідності та розширено амбулаторне відділення ранньої реабілітації та медичного супроводу, що розміщено на першому поверсі житлового будинку за адресою вул.Космонавтів, 27/1.

Таку унікальну та принципово нову для нашого міста форму надання допомоги особам з інвалідністю тяжких форм, як відділення денного перебування з умовами, що відповідають безбар’єрному доступу, та кваліфікованим штатом співробітників,  було реалізовано завдяки увазі міської влади до численних прохань та колективних звернень батьків, чиї діти з інвалідністю досягли повноліття.

 Створення відділення денного перебування для осіб з тяжкими формами інвалідності має неоціненне значення для хлопців та дівчат з інвалідністю, які були змушені  або знаходитись в умовах ізоляції у власних домівках, або бути направленими до психоневрологічних домів-інтернатів. Наразі батьки отримали можливість працювати та бути спокійними за майбутнє своєї дитини, яка знаходиться в умовах турботи та уваги кваліфікованого персоналу.

Розширення відділу ранньої реабілітації та медичного супроводу дозволило надавати комплексну допомогу ще більшої кількості дітей з особливими потребами амбулаторно (на такий вид допомоги дітям раннього віку з порушеннями розвитку в останні роки запит зріс настільки, що наявні колишні ресурси не дозволили охопити увесь потік потребуючих реабілітації).

Відділення, розташовані за адресою вул.Космонавтів, 27/1, було оснащено побутовим приладдям, меблями та необхідним реабілітаційним обладнанням, у тому числі із залученням спонсорської допомоги партнерів Інституту. 

      Інститут спільно з Центром реабілітації продовжує реалізацію унікальних соціальних проектів.

– більше 10 років успішно функціонує проект «Пральня» на    базі відділення навчально-виробничих майстерень; у ньому було задіяно 3 людини з інвалідністю (повноцінно працевлаштовано). Робітниці пральні під керівництвом інструктора з трудового навчання надають послуги з прання  білизни громадянам похилого віку, які перебувають на обліку  у територіальних центрах соціального обслуговування нашого міста.

–  Проект «Теплиця», який також здійснюється на базі відділення навчально-виробничих майстерень Центру із залученням його вихованців. Проект направлено на навчання молодих людей з інтелектуальною недостатністю вмінням вести городнє господарство та створення умов для працезайнятості осіб з інвалідністю психоневрологічного профілю.

Продовжує успішно працювати швацький та столярний підрозділи навчально-виробничих майстерень, які від самого початку було обладнано за рахунок благодійних коштів Інституту. Протягом 2019 року у столярній групі майстерень виконували роботи по дереву 22 повнолітніх вихованця, виготовляючи дерев’яні розвиваючі посібники, навчальні тренажери, сувенірну продукцію; в швацькій групі навчались шиттю 22 вихованки, результатом праці яких є оригінальні текстильні вироби. Продукція майстерень реалізується на святкових виставках.

Протягом 2019 року за рахунок благодійних коштів Інституту усіх  вихованців  КУ «ЦРЛОПР» було забезпечено подарунками, фруктами та солодощами до основних календарних свят.

Продовжувалась виплата стипендій вихованцям навчально-виробничих майстерень Центру реабілітації, забезпечення їх сніданками у робочі дні. Також Інститутом було надано гарячі обіди 20 підопічним нового відділення денного перебування для осіб з тяжкими формами інвалідності Центру реабілітації у літній період роботи.

Транспортними засобами Інституту здійснювалось перевезення вихованців відділень Центру реабілітації з усіх районів міста до закладу та у зворотному напрямку до місця проживання, а також до медичних закладів для спеціалізованого діагностичного обстеження та за інших потреб. Мешканців відділення постійного та тимчасового перебування осіб з інвалідністю КУ «ЦРЛОПР» завдяки транспортним засобам Інститут у літній період часу було забезпечено щотижневими поїздками до муніципального пляжу для осіб з інвалідністю.

Фінансова діяльність Інституту імені Януша Корчака

Діяльність Інституту здійснюється на основі благодійної фінансової допомоги від юридичних та фізичних осіб, благодійної допомоги у натуральному вигляді та гуманітарної допомоги.

Всього надійшло протягом 2019 року 4302,2 тис.грн.

З них за напрямками:

  • благодійних внесків – 2179,8 тис.грн
  • адресна цільова благодійна допомога у вигляді продуктових наборів – 40,2 тис.
  • благодійна допомога у вигляді молочних продуктів – 6,7 тис.грн;
  • безповоротна фінансова допомога на придбання меблів, святкових подарунків – 93,7 тис.грн;
  • благодійна фінансова допомога від «Благодійного фонду Вадима Новинського» – 1000,00 тис.грн;
  • відшкодовано КУ «Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку» витрати на транспортні послуги в сумі 770,00 тис.грн;
  • відшкодовано витрати на послуги з прання в сумі 211,8 тис.грн (з них 184,1 тис.грн департаментом труда та соцполітики ОГС та 27,6 тис.грн КУ «ЦРЛОВПР»);

Загальна сума витрат Інституту за 2019 рік склала 3616,3 тис.грн.

З них за напрямками:

  • заробітна плата та начислення на заробітну плату – 2763,4 тис.грн;
  • придбання матеріалів для термінового ремонту сантехніки, електроприладів, обладнання та приміщень – 180,2 тис.грн;
  • придбання канцелярських товарів – 2,5 тис.грн;
  • обслуговування басейну – 52,0 тис.грн;
  • транспортні послуги – 1122,2 тис.грн.

(Витрати на транспортні послуги в сумі 770,00 тис.грн було відшкодовано КУ «Центр реабілітації осіб з відхиленнями психофізичного розвитку» за рахунок міського бюджету, а різницю у сумі 352,2 тис.грн було профінансовано за рахунок залучених коштів Інституту);

  • пральні послуги – 211,8 тис.грн.

(Згідно договору, укладеному з Департаментом труда та соціальної політики Одеської міської ради у рамках міської соціальної програми, Інститутом за чинним проектом «Пральні» при навчально-виробничих майстернях надано пральні послуги малозабезпеченим громадянам, які перебувають на обліку у районних терцентрах соціального обслуговування, у сумі 211,8 тис.грн (випрано більше 10 тон білизни), 184,1 тис.грн з яких було відшкодовано Департаментом (зовнішнє прання), а сума 27,6 тис.грн відшкодовано КУ «ЦРЛОПР» (внутрішнє прання);

  • харчування вихованців Центру реабілітації – 17,5 тис.грн.

(За рахунок благодійних коштів Інституту вихованців навчально-виробничих майстерень було забезпечено щоденними сніданками, підопічних нового відділення денного перебування для осіб з тяжкими формами інвалідності у літній період було забезпечено гарячими обідами);

  • стипендія та матеріальна допомога вихованцям навчально-виробничих майстерень Центру реабілітації – 26,0 тис.грн;
  • медикаменти – 12,8 тис.грн.

(Було поповнено аптечки першої допомоги груп денного перебування, структурних підрозділів Центру реабілітації, закуплено необхідні засоби надання першої допомоги до медичного кабінету);

  • витрати на корм коням – 16,0 тис.грн.

(Завдяки трьохсторонньому Договору про співробітництво між Інститутом, КУ «ЦРЛОПР» та власниками коней дітям з порушеннями розвитку, яких було зачислено до відділень закладу, надаються заняття з лікувальної верхової їзди. Інститут за даними Договору надає кошти на їхнє утримання).

Інші витрати на придбання товарів та послуг у сумі 171,6 тис.грн розподілено наступним чином:

Послуги:

Інтернет та телефонія:

  • монтаж телефонної лінії – 900,00 грн;
  • «ТЕНЕТ» – 9133,00 грн;
  • «Укртелеком» – 4039,00 грн;
  • «Чорне море» – 2057,00 грн;
  • послуги банку – 4390,00 грн;
  • послуги зі збору даних, з сертифікації – 993,00 грн;
  • придбання захисних носіїв – 2085 грн;
  • системне обслуговування – 8000,00 грн;
  • монтаж системного обслуговування – 3500,00 грн;
  • «Медок» – 2750,00 грн;
  • заправка картриджів – 814,50 грн.

Друковані матеріали до ювілейної дати Інституту:

  • поліграфія – 5519,47 грн;
  • ламінація – 1403,00 грн;
  • розміщення інформаційних матеріалів у видавництві «Я Україна» – 6500,00 грн;
  • перезаправлення вогнегасників – 6113,63 грн;
  • страхування автотранспорту Інституту – 5611,00 грн;
  • хімчистка килимових покриттів – 3200,00 грн.

Товари:

  • експрес-вікна – 11660,00 грн;
  • комп’ютери – 35760,00 грн;
  • фасадна табличка – 2170,00 грн;
  • кондиціонери (придбання + встановлення) – 39187,00 грн;
  • БФП + ремонт – 7780 грн.

Для проведення святкового заходу, присвяченого ювілею Інституту:

  • банери – 2489,00 грн;
  • годинники-скло – 5600,00 грн.

Підсумки 30-річної роботи Інституту реабілітації імені Януша Корчака було підбито (висвітлено) на святковому заході, присвяченому ювілейній даті, що відбувся у Великому залі Центру інтегрованих послуг Одеської міської ради 11 червня 2019 року. Цього дня адміністрація та співробітники Інституту приймали поздоровлення від керівництва нашого міста, багаторічних зарубіжних партнерів, добрих друзів, які були поруч в роки становлення, і тих, хто підтримував розвиток напрямків діяльності у різні періоди, від організацій та установ міста, з якими стикався Інститут за родом діяльності, представників медицини, освіти, масмедіа, батьків дітей з особливими потребами та саме вихованців реабілітаційного комплексу. На ювілейному заході були присутні понад 200 гостей, багато з яких з подякою відзначили цінність та значущість тої місії, яку взяв на себе Інститут, – місії у наданні всебічної дієвої допомоги найбільш незахищеним, тим, хто не може сам собі допомогти, – дітям з порушеннями розвитку.

Від періоду становлення до сьогодні зроблено багато, про що коротко викладено вище. Попереду велика копітка робота з вдосконалення, підтримки та примноження досягнутого в ім’я наших особливих хлопців та дівчат, які завжди будуть потребувати допомоги, підтримки та супроводу.